The post Acura Bastion first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Bastion first appeared on Mobexx.
]]>AcuBrite is a range of slim rugged industrial and ATEX Displays with a Capacitive Touchscreen display and models from 10” to 32”.
The post Acura Acubrite first appeared on Mobexx.
]]>AcuBrite is a range of slim rugged industrial and ATEX Displays with a Capacitive Touchscreen display and models from 10” to 32”.
The post Acura Acubrite first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Powerbrick first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Powerbrick first appeared on Mobexx.
]]>AcuPanel is a range of slim rugged industrial and ATEX Panel PCs with a Capacitive Touchscreen display and models from 10” to 32” and a high-performance Intel® i5 or Intel® i7 processor.
The post Acura Acupanel first appeared on Mobexx.
]]>AcuPanel is a range of slim rugged industrial and ATEX Panel PCs with a Capacitive Touchscreen display and models from 10” to 32” and a high-performance Intel® i5 or Intel® i7 processor.
The post Acura Acupanel first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 15W first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 15W first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 22 first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 22 first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 15 first appeared on Mobexx.
]]>The post Acura Roughneck 15 first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M Series 12″-24″ ATEX Panel PC first appeared on Mobexx.
]]>
Class 1, Division 2 & ATEX Zone 2 certified for hazardous area applications
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”DISPLAY” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Size | 19″ |
| Active Display Area | 376.32(H) x 301.06(V) |
| Pixel Pitch | 0.294(H) x 0.294(V) |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Display Color | 16.7M |
| Panel Brightness | 600 nits (typ.), Optional 1000 nits |
| Viewing Angle | -85~85(H);-80~80(V) |
| Recommend Resolution | 1280 x 1024 |
| Touch Sensor Type | Projected Capacitive |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Processor | Intel Core i7-4650U max. 3.3GHz |
| Chipset | Intel® HD graphics 5000 |
| Memory | 1 x DDR3L SO-DIMM 1600 MHz, 4GB default. Max to 8GB |
| BIOS | AMI BIOS |
| Storage | mSATA SSD 128GB.Max to 512GB |
| OS | Windows Embedded Standard 7(optional) Windows 7 PRO for Embedded System (optional) Windows Embedded 8 Standard (optional) Windows Embedded 8.1 Industrial(optional) Windows 10 IoT Enterprise |
| Net Weight (kg) | 13.5 Kg |
| Gross Weight(kg) | 13 Kg |
| Back Panel I/O Port |
|
| Internal I/O pin-header |
|
| Operating Temperature | -20˚C to +60˚C |
| Operating Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Certifications |
CE, FCC Hazardous Location Safety: IECEx Zone 2 ATEX Zone 2 Compliant |
| Cooling System | Fanless design |
| IP Proof |
Front IP65 protection against dust and water |
| Power Input | 9~29V DC input |
| 100~240V AC to DC Adapter Power Cord Open Wire Cable with terminal block connector Driver CD & Manual Mounting clips VESA screws |
The post Winmate M Series 12″-24″ ATEX Panel PC first appeared on Mobexx.
]]>The post Logic Hexagon 10.1 first appeared on Mobexx.
]]>
|
|
|
The post Logic Hexagon 10.1 first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate IBDRW100-EX ATEX Rugged Box PC first appeared on Mobexx.
]]>| Power Input | 1 x 9~36V DC, 3Pin Terminal Block |
| USB Port | 1 x USB3.0 (TypeA) 3 x USB2.0 (TypeA) |
| Serial Port | 1 x RS232/422/485 (Default RS232) 1 x RS422/485 (Default RS422) |
| Video | 1 x VGA |
| Audio | Mic in Line in Line out |
| Expansion Port | 1 x mPCIe slot(for half size Wifi module) |
| LAN | 4 x Giga LAN RJ45 Connector (one of them is disabled if WLAN module is added) |
| Indicator | 1 x LED Indicator for power 1 x LED Indicator for storage |
| DIDO | Terminal block with digital 9 in / 9 out |
| Dimensions (L x W) | 139 x 65.4 x 152 mm (L x W x H) |
| Construction | Aluminum Housing |
| Cooling Fans | Fanless |
| Power Input | 9~36V DC IN (Isolation) |
| Mounting | DIN Rail |
| Operating Temperature | -20 ~ +60°C |
| Operating Humidity | 5% ~ 95%, non-condensing |
| Anti-Vibration | MIL-STD-810G Method 514.6 |
| Anti Shock | MIL-STD-810G Method 516.6 |
| Power consumption | 25W max. |
| Storage Temperature | -40 ~ +70°C |
| Certification |
|
The post Winmate IBDRW100-EX ATEX Rugged Box PC first appeared on Mobexx.
]]>