The post Winmate TC605 Rugged Handheld Computer first appeared on Mobexx.
]]>| Processor | Qualcomm® QCM4490, Octa-Core, up to 2.4GHz |
| Memory | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Audio |
1 x Built-in Mic, 1 x Earphone, 1 x Speaker
|
| WLAN | Support Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | GPS/GLONASS |
| RFID | NFC (Read / Write, Peer to Peer mode) |
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”FRONT CONTROLS” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Control Button |
1 x Volume +/-, 1 x Power Button, 2 x Barcode Button, 1 x Function Button |
| LED indicator | 1 x LED indicator |
| Dimensions (W x L x H) | 167.7 x 78.9 x 15.8 mm |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| IP Proof | IP68 |
| Certifications | CE. FCC, NCC, BSMI, TELEC, VCCI, JATE, BQB, RCM |
| Gross Weight(kg) | 280g |
| Shock | MIL-STD-810H Method 516.8 Procedure I |
| Vibration | MIL-STD-810H Method 514.8 Procedure I |
| Drop | MIL-STD-810H Method 516.8, 6 ft |
| Battery | 3.7V 5000mAh Hot swappable Function (Optional) |
| Adapter | PD adapter (Optional) |
| Battery Operating Time | 15 hrs |
| OS | Android 13 |
| Barcode | SE4710/SE4770/SE55 |
Standard |
Optional |
| Battery USB Type-C Cable |
Universal Adapter Screen Prctector Rugged Protective Boots Hand Strap Shoulder Strap Soft Holster Pistol Grip Multi-Slot Cradle |
The post Winmate TC605 Rugged Handheld Computer first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate S101MT first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate S101MT first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate L156 Series – Rugged Laptop first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate L156 Series – Rugged Laptop first appeared on Mobexx.
]]>The post M133TG, 13.3-inch Ultra Rugged Performance Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post M133TG, 13.3-inch Ultra Rugged Performance Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M Series 12″-24″ ATEX Panel PC first appeared on Mobexx.
]]>
Class 1, Division 2 & ATEX Zone 2 certified for hazardous area applications
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”DISPLAY” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Size | 19″ |
| Active Display Area | 376.32(H) x 301.06(V) |
| Pixel Pitch | 0.294(H) x 0.294(V) |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Display Color | 16.7M |
| Panel Brightness | 600 nits (typ.), Optional 1000 nits |
| Viewing Angle | -85~85(H);-80~80(V) |
| Recommend Resolution | 1280 x 1024 |
| Touch Sensor Type | Projected Capacitive |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Processor | Intel Core i7-4650U max. 3.3GHz |
| Chipset | Intel® HD graphics 5000 |
| Memory | 1 x DDR3L SO-DIMM 1600 MHz, 4GB default. Max to 8GB |
| BIOS | AMI BIOS |
| Storage | mSATA SSD 128GB.Max to 512GB |
| OS | Windows Embedded Standard 7(optional) Windows 7 PRO for Embedded System (optional) Windows Embedded 8 Standard (optional) Windows Embedded 8.1 Industrial(optional) Windows 10 IoT Enterprise |
| Net Weight (kg) | 13.5 Kg |
| Gross Weight(kg) | 13 Kg |
| Back Panel I/O Port |
|
| Internal I/O pin-header |
|
| Operating Temperature | -20˚C to +60˚C |
| Operating Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Certifications |
CE, FCC Hazardous Location Safety: IECEx Zone 2 ATEX Zone 2 Compliant |
| Cooling System | Fanless design |
| IP Proof |
Front IP65 protection against dust and water |
| Power Input | 9~29V DC input |
| 100~240V AC to DC Adapter Power Cord Open Wire Cable with terminal block connector Driver CD & Manual Mounting clips VESA screws |
The post Winmate M Series 12″-24″ ATEX Panel PC first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M101AD-EX ATEX Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>| Size | 10.1″ |
| Brightness | 800 |
| Resolution | 1920×1200 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Touch Mode | Touch Mode |
| Touch | Projected Capacitive Multi Touch |
| Bonding | Optical Bonding for Sunlight Viewability |
| Viewability | AntiGlare touch treatment |
| Processor | Intel Core i5-7200U Kaby Lake 2.5GHz (turbo 3.1GHz) |
| Storage | 256GB SSD Additional storage available with micro SDXC card slot 512GB SSD (Optional) |
| Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Kensington Lock |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise (64 bit) |
| BT | Bluetooth Support |
| GNSS | GPS, GLONASS |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| WWAN | 4G LTE (Optional) |
| Sensors | Light sensor/ gsensor / Gyro |
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”CAMERAS” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Front | 2MP Camera |
| Rear | 8MP Rear Camera with autofocus and LED light |
| Dimensions | 271 x 197 x 21 mm |
| Net Weight (kg) | 1.25 Kg |
| Cooling | Fan |
| USB Ports |
1 x USB 3.0 (Type A), 1 x USB 3.0 (Type-C support Power Delivery 20V In and ALT mode) |
| SD Card Slot | 1 x Micro SDXC slot |
| SIM Card Slot | 1 x Nano SIM card slot |
| LAN | 1 x RJ45-10/100/1000 GigaLAN port |
| Audio | 1 x Audio combo 3.5mm audio combo jack (Mic in or Line Out) Dual Mic Built in Microphone Single Speaker |
| Docking Connector | 1 x 19pin docking connector |
| Indicator | 4x LED Indicator for Power, Battery, HDD, RF status |
| Operating Humidity | 10% to 90% RH, noncondensing |
| Operating Temperature | 10°C to 50°C |
| Storage Temperature | 30°C to 70°C (22°F to 158°F) |
| Shock | MILSTD810G Method 516.8 Procedure I |
| Vibration | MILSTD810G Method 514.8 Procedure I |
| Drop | MILSTD810G Method 516.8, 4 ft |
| IP rating | IP65 certified, dustproof and waterproof |
| Certification | CE, FCC Hazardous Location Safety: IECEx Class I, Zone 2, Ex ic IIC T4 Gc ATEX Class I, Zone 2, II 3G Ex ic IIC T4 Gc Class I, Division 2, Groups A, B, C, D, T4 |
| Button | 1 x Power, 1 x Home 2 x volume key 2 x Programmable function Keys |
| Battery | Hot-swappable 11.55V, typ. 4558 mAh Li-Polymer Battery (3S2P) |
| Power Rating | 12-19VDC |
| Battery Operating Time | Standard. Battery: 8 hours |
| Adapter | 100-240V, 50-60Hz / 19V DC |
Standard |
Optional |
| Adapter and Power Cord Capacitive Stylus Standard Battery |
Desk Dock (Optional) Vehicle Dock (without VGA output) (Optional) Vehicle Cradle (Optional) Vehicle Charger (Optional) High Capacity Battery (Optional) Battery Charger (Optional) Hand Strap (Optional) Shoulder Strap (Optional) Carry Bag (Optional) |
| Barcode Scanner |
1D/2D Barcode reader (optional) Hardware scan engine Or mobXscan software scanner using camera |
The post Winmate M101AD-EX ATEX Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M156 Series – Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M156 Series – Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate M101S-EX – ATEX Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>| Size | 10.1″ |
| Brightness | 800 |
| Resolution | 1920×1200 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Touch Mode | Touch Mode |
| Touch | Projected Capacitive Multi Touch |
| Bonding | Optical Bonding for Sunlight Viewability |
| Viewability | AntiGlare touch treatment |
| Processor | Intel Core i5-7200U Kaby Lake 2.5GHz (turbo 3.1GHz) |
| Storage | 256GB SSD Additional storage available with micro SDXC card slot 512GB SSD (Optional) |
| Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Kensington Lock |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise (64 bit) |
| BT | Bluetooth Support |
| GNSS | GPS, GLONASS |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| WWAN | 4G LTE (Optional) |
| Sensors | Light sensor/ gsensor / Gyro |
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”CAMERAS” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Front | 2MP Camera |
| Rear | 8MP Rear Camera with autofocus and LED light |
| Dimensions | 271 x 197 x 21 mm |
| Net Weight (kg) | 1.25 Kg |
| USB Portss |
1 x USB 3.0 (Type A) 1 x USB 3.0 (Type C) |
| SD Card Slot | 1 x Micro SDXC slot |
| SIM Card Slot | 1 x SIM card slot |
| Video | 1 x Micro HDMI |
| Audio | 1 x Audio combo 3.5mm audio combo jack (Mic in or Line Out) Dual Mic Built in Microphone Single Speaker |
| Docking Connector | 1 x 19pin docking connector |
| Indicator | 2x LED Indicator for Power, Battery |
| Operating Humidity | 10% to 90% RH, noncondensing |
| Operating Temperature | 10°C to 50°C |
| Storage Temperature | 30°C to 70°C (22°F to 158°F) |
| Shock | MILSTD810G Method 516.8 Procedure I |
| Vibration | MILSTD810G Method 514.8 Procedure I |
| Drop | MILSTD810G Method 516.8, 4 ft |
| IP rating | IP65 certified, dustproof and waterproof |
| EX Certification | ATEX/IECEx Zone 2, UL913 C1D2 |
| Button | 1 x Power 2 x Programmable function Keys |
| Battery | 7.4V, 5,140 mAHr Li-Polymer Battery (2S1P) |
| Power Rating | 12-19VDC |
| Battery Operating Time | Standard. Battery: 8 hours |
| Adapter | 100-240V, 50-60Hz / 19V DC |
Standard |
Optional |
| Adapter and Power Cord Capacitive Stylus Standard Battery |
Desk Dock (Optional) Vehicle Dock (without VGA output) (Optional) Vehicle Cradle (Optional) Vehicle Charger (Optional) High Capacity Battery (Optional) Battery Charger (Optional) Hand Strap (Optional) Shoulder Strap (Optional) Carry Bag (Optional) VESA Mount Kit (Optional) |
The post Winmate M101S-EX – ATEX Rugged Tablet first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate E500 Series Mobile Computer first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate E500 Series Mobile Computer first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate L140 Series Rugged Convertible Laptop first appeared on Mobexx.
]]>The post Winmate L140 Series Rugged Convertible Laptop first appeared on Mobexx.
]]>