Description
[et_pb_accordion open_toggle_background_color=”#FFFFFF” closed_toggle_background_color=”#FFFFFF” icon_color=”#E02B20″ _builder_version=”5.0.0-public-alpha.18.2″ db_closeable=”on” global_colors_info=”{}” layout_display=”block”][et_pb_accordion_item title=”DISPLAY” open=”on” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}”]| Size | 8″(16:9) |
| Brightness | 500 nits |
| Resolution | 800 x 480 |
| Contrast Ratio | 1100:1 |
| Touch | Anti-scratch Resistive touch |
| Viewing Angle | -80~80 (H) ; -80~80(V) |
| Processor | Intel Quad-Core Atom E3845 Processors (1.91GHz) |
| Memory | 4GB SODIMM DDR3L-1600 (up to 8GB) |
| Storage | 64GB M.2 SSD (up to 256 GB) |
| OS | Windows 10 IoT Enterprise Windows Embedded 8.1 Industry Pro Windows 7 Professional for Embedded System Windows Embedded Standard 7 |
| Camera | 2MP Camera at front side (only available on Windows 7/ 8.1/10 IoT) |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| WWAN | Optional 4G/ LTE or 3G |
| GPS | u-Blox Neo-6Q located on the Vehicle Dock |
| Dimensions (W x L x H) | Computer: 268 x 214 x 32 mm (10.6″ x 8.42″ x 1.25″) Docking: 202 x 245 x 52 mm (7.9″ x 9.6″ x 2.04″) |
| Net Weight (kg) | Computer 1.6 kg and Docking 1.6 kg |
| Operating Temperature | With optional heater: -30°C to 50°C (-22°F to 122°F) AC mode: -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) Batter mode: -10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Storage Temperature | -30°C to 60°C (-22° to 140°F) |
| IP Proof | IP65 |
| Operating Humidity | 5% to 90% RH, non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, UL60950-1, EN60950-1,PTCRB, FCC (Electromagnetic Emissions), IC (ICES-003) |
| Shock | MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure I |
| Vibration | MIL-STD-810G Method 514.6 Procedure I |
| ESD | Compliant with EN61000-4-2(enhanced ESD to ±12kV direct & ±15kV air) |
| Housing | Magnesium Alloy housing with fanless design |
| Impact | Support EN62262 IK07 rating |
| Computer | 1 x SIM Card Slot 1 x SD Card Slot 1 x USB 3.0 1 x 12V DC in power input jack |
| Dock | 1 x COM 1 1 x COM 2 1 x USB 2.0 (support 2 x USB2.0) 1 x CANBUS / AUDIO 1 x 400Mbps LAN port (Optional PoE) as a Power Sourcing Equipment (PSE) support 802.3at Type 2 1 x Power Connector SMA Connector for external antenna (WiFi, Optional GPS, Optional WWAN) For product from Winmate Best Sellers category PoE is a default feature |
| Power Input | 10V-60V with isolation power and ignition control |
| Battery | 7.6V typ Battery (2S1P) |
| Battery Operating Time | Minimum 30 minutes |
| Mobile Device Management | SOTI MobiControl compatible |







