Description
[et_pb_accordion open_toggle_background_color=”#FFFFFF” closed_toggle_background_color=”#FFFFFF” icon_color=”#E02B20″ _builder_version=”5.0.0-public-alpha.18.2″ db_closeable=”on” global_colors_info=”{}” layout_display=”block”][et_pb_accordion_item title=”TECHNICAL SPECIFICATION” open=”on” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}”]
| Type | IS930.1 |
|---|---|
| Operating System |
Android 14 |
| Size | 266.0 x 168.6 x 19.5 mm |
| Weight | 1059g |
| PTT ready | optional (third party application required) |
| LWP ready | optional (third party application required) |
| Bluetooth® | 5.2 |
| Frequencies | 4G LTE-FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12 MFBI/B13/B14/B17/B20/B25/B26/B28A/B28B/B29/B30/B66/B71/B68 4G LTE-TDD: B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48 5G NR: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n14/n20/n25/n28/n30/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n77/n78/n79 |
| Wi-Fi® | Wi-Fi® 6: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/e/k/r/ax/v with hotspot |
| NFC | Near Field Comunication |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Display | 10.1″ display with Corning® Gorilla® Glass 3rd generation |
| Processor | Qualcomm® QCM6490 Octa Core |
| Memory | 8 GB RAM | 128 GB internal memory |
| Micro-SD | up to 512 GB |
| Camera | 50 MP AF rear camera | 5 MP FF front camera |
| Battery | 8160 mAh, 3.7v (replaceable) |
| Operation | IP68 dust-/waterproof | MIL-STD 810H | Usable from -20 °C to +55 °C |
- ATEX approval: EX-Zone 2/22
II 3G Ex ic IIC T4 Gc
II 3D Ex ic IIIC T135°C Dc
- IECEx approval: EX-Zone 2/22
Ex ic IIC T4 Gc
Ex ic IIIC T135°C Dc
- NEC500 approval:
Class I Div. 2 Groups A, B, C, D, T4
Class II Div. 2 Groups F, G, 155 °C
Class III
- EAC approval:
Ex ic IIC T4 Gc
Ex ic IIIC T135°C Dc







