Description
[et_pb_contact_form use_spam_service=”on” recaptcha_list=”My Captcha-0″ email=”sales@mobexx.co.uk” title=”Talk to an expert” custom_message=”Enquiry from Mobexx Website||et_pb_line_break_holder||||et_pb_line_break_holder||Name: %%Name%%||et_pb_line_break_holder||||et_pb_line_break_holder||Company: %%Company%%||et_pb_line_break_holder||||et_pb_line_break_holder||Email: %%Email%%||et_pb_line_break_holder||||et_pb_line_break_holder||Phone: %%Phone%%||et_pb_line_break_holder||||et_pb_line_break_holder||Message: %%Message%%” success_message=”Thanks for your message, we will contact you soon to discuss.” _builder_version=”4.27.4″ _module_preset=”default” _unique_id=”69754066-2d8c-4224-8f9d-8ed13b4ea93c” background_color=”#B3B3B3″ custom_button=”on” button_text_color=”#FFFFFF” button_bg_color=”#E02B20″ button_border_color=”#E02B20″ button_border_radius=”5px” custom_margin=”10px|10px|10px|10px|false|false” custom_padding=”10px|10px|10px|10px|false|false” dbdb_send_confirmation_email=”on” dbdb_confirmation_subject=”Enquiry” dbdb_confirmation_content=”Thank you for your enquiry! We will get back to you soon.
” border_radii=”on|8px|8px|8px|8px” border_width_all=”3px” border_color_all=”#000000″ global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”][et_pb_contact_field field_id=”Name” field_title=”Name” _builder_version=4.16 global_colors_info=”{}” button_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_contact_field][et_pb_contact_field field_id=”Company” field_title=”Company” required_mark=”off” fullwidth_field=”on” _builder_version=”4.27.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_contact_field][et_pb_contact_field field_id=”Email” field_title=”Email Address” field_type=”email” _builder_version=4.16 global_colors_info=”{}” button_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_contact_field][et_pb_contact_field field_id=”Phone” field_title=”Phone” required_mark=”off” fullwidth_field=”on” _builder_version=”4.27.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_contact_field][et_pb_contact_field field_id=”Message” field_title=”Message” field_type=”text” fullwidth_field=”on” _builder_version=”4.27.4″ global_colors_info=”{}” button_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_contact_field][/et_pb_contact_form][et_pb_accordion open_toggle_background_color=”#FFFFFF” closed_toggle_background_color=”#FFFFFF” icon_color=”#E02B20″ _builder_version=”5.0.0-public-alpha.18.2″ db_closeable=”on” global_colors_info=”{}” layout_display=”block”][et_pb_accordion_item title=”DISPLAY” open=”on” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}”]| Size | 10.1″ |
| Brightness | 800 |
| Resolution | 1920×1200 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Touch Mode | Touch Mode |
| Touch | Projected Capacitive Multi Touch |
| Bonding | Optical Bonding for Sunlight Viewability |
| Viewability | AntiGlare touch treatment |
| Processor | Intel Core i5-7200U Kaby Lake 2.5GHz (turbo 3.1GHz) |
| Storage | 256GB SSD Additional storage available with micro SDXC card slot 512GB SSD (Optional) |
| Memory | 8GB DDR4 SDRAM |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 Kensington Lock |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise (64 bit) |
| BT | Bluetooth Support |
| GNSS | GPS, GLONASS |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
| WWAN | 4G LTE (Optional) |
| Sensors | Light sensor/ gsensor / Gyro |
[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item title=”CAMERAS” _builder_version=”4.19.4″ global_colors_info=”{}” open=”off”]
| Front | 2MP Camera |
| Rear | 8MP Rear Camera with autofocus and LED light |
| Dimensions | 271 x 197 x 21 mm |
| Net Weight (kg) | 1.25 Kg |
| USB Portss |
1 x USB 3.0 (Type A) 1 x USB 3.0 (Type C) |
| SD Card Slot | 1 x Micro SDXC slot |
| SIM Card Slot | 1 x SIM card slot |
| Video | 1 x Micro HDMI |
| Audio | 1 x Audio combo 3.5mm audio combo jack (Mic in or Line Out) Dual Mic Built in Microphone Single Speaker |
| Docking Connector | 1 x 19pin docking connector |
| Indicator | 2x LED Indicator for Power, Battery |
| Operating Humidity | 10% to 90% RH, noncondensing |
| Operating Temperature | 10°C to 50°C |
| Storage Temperature | 30°C to 70°C (22°F to 158°F) |
| Shock | MILSTD810G Method 516.8 Procedure I |
| Vibration | MILSTD810G Method 514.8 Procedure I |
| Drop | MILSTD810G Method 516.8, 4 ft |
| IP rating | IP65 certified, dustproof and waterproof |
| EX Certification | ATEX/IECEx Zone 2, UL913 C1D2 |
| Button | 1 x Power 2 x Programmable function Keys |
| Battery | 7.4V, 5,140 mAHr Li-Polymer Battery (2S1P) |
| Power Rating | 12-19VDC |
| Battery Operating Time | Standard. Battery: 8 hours |
| Adapter | 100-240V, 50-60Hz / 19V DC |
Standard |
Optional |
| Adapter and Power Cord Capacitive Stylus Standard Battery |
Desk Dock (Optional) Vehicle Dock (without VGA output) (Optional) Vehicle Cradle (Optional) Vehicle Charger (Optional) High Capacity Battery (Optional) Battery Charger (Optional) Hand Strap (Optional) Shoulder Strap (Optional) Carry Bag (Optional) VESA Mount Kit (Optional) |






